Skip links

Freepbx Outbound Routes Ayarları

IPPBX Santralimiz (Asterisk, FreePbx, Elastix, Trixbox vb.) üzerinden arama yapabilmek için çıkışlarımızı ayarlamamız gerekiyor. Bundan önce kontrollerimizi gerçekleştirelim.

  • Santralimizin NAT ayarları yapıldı mı? ilgili makale
  • Eğer çıkışlarımızda G729 kodek kullanacaksak, G729 kodek yüklemesi yapıldı mı? ilgili makale
  • Çıkış routelarımıza koyacağımız trunk tanımlamaları yapıldı mı? ilgili makale

Eğer hepsi OK. ise başlıyoruz.

Route Name: direk
Route Password: Route kullanım yetkilendirmesidir. Bu alana bir şifre belirtirsek (nümerik olmasına dikkat edin) arama yapmak istediğimizde santralimiz bize “Lütfen şifrenizi sonunda # tuşuna basarak giriniz.” diye bir mesaj verecektir.

PIN Set: FreePbx panelindeki “PIN Sets” sayfasından bir PIN grubu oluşturup altına birden çok şifre girebiliyoruz. Böylelikle oluşturduğumuz grubu burdan seçerek birden çok şifre için izin vermiş oluyoruz. Bunun kullanım amacı; arama yapacak her dahiliye bir şifre vererek ve routelarda bu şifrelerin bulunduğu grupları seçerek, dahili bazında route yetkilendirmesi yapmaktır.

Dial Patterns: Buradan hangi numara formatlarının bu route’u kullanabilceği ile alakalı kurallar giriyoruz.

Trunk Sequence: (Buradan Fail Over durumunu yönetiyoruz. Yani çağrımızın ilk olarak hangi operatöre gideceği, eğer o operatörden hata alırsa, cevap vermezse ikinci olarak çağrıyı hangi operatöre atacağı hatta üçüncü, dördüncü buraya istediğimiz kadar tanımlama yapabiliyoruz.)

FreePBX Outbound Routes Ekran Görüntüsü

Yorum Yapın