Skip links

Asterisk G729 kodek yükleme

IPPBX Santralimizi (FreePbx, Elastix, Trixbox vb.) kurup hazır hale getirdikten sonra yapmamız gereken en önemli konfigürasyonlardan birisi de ses kodekleridir. Genelde kullanıcıların ve operatörlerin tercih etttiği kodekler G711 (alaw, ulaw) ve G729 ‘dur. G729 ses kodeği Digium firması kanal başına 10$’a satmaktadır. Fakat Intel ile yapılan anlaşmayla bu kodekler öğrenme/eğitim amaçlı olarak aşağıda anlatacağımız şekilde sisteminize kurabiliyorsunuz. Burada önemli bir nokta var. G729 kodeğini kullanmak için ille de bu yükleme işlemini yapmak zorunda değilsiniz. Eğer çağrı başlattığınız noktada (ip telefon, softphone veya analog fxs vb.) G729 desteği varsa ve aynı zamanda çağrıyı sonlandırmak üzere tanımladığınız trunkdaki operatörünüzde de G729 desteği bulunuyorsa, yani asterisk kodekler arasında bir encode veya transcode işlemi yapmayacaksa pass-through özelliği ile bu kodeklerin iki nokta arasında transferi sağlanacaktır. (Bunun için sip.conf dosyasını düzenlemeniz yeterli olacaktır.) Yalnız santralinizde konferans, DTMF digit toplama, ses kaydı, ivr vb. uygulamalar yapacaksanız asterisk trascode ve encode yapma ihtiyacı doğacaktır. Bu yüzden G729 kodeğini yüklemeniz gerekir. Yine bir STH operatörü ile ara bağlantı yapacaksak yani ses paketleri internet üzerinden taşınacaksa (özellikle internet alt yapımız da bu konuda yetersizse) G729 kodek kullanmalıyız.

CodecBandwidthIP-UDP-RTP
Packet
Payload Size
Ethernet Bandwidth
G71164 kbps80 kbps50 s16095 kbps
G7298 kbps24 kbps50 s2039 kbps

Bu yüzden çoğu STH Operatörleri de kendi tarafındaki aşırı bandwidth oluşumunu engellemek için sadece G729 olarak gelen paketleri kabul ederler.
Kurulum için aşağıdaki adımları izleyelim;

 1. İlk adım olarak G729 kodek dosyasını, Asterisk versiyonu ve işlemci tipimize göre indirmemiz gerekiyor. Bu komut ile işlemcimiz hakkında bilgi edinebiliriz.
 2. http://asterisk.hosting.lv/ adresinden işlemci modelimize ve asterisk versiyonumuza uygun kodeği tespit edip linkini kopyalıyoruz.
 3. Sonra putty.exe yardımıyla sunucumuza bağlanıp aşağıda belirtilen klasörüne gidiyoruz. (32 bitler için “lib” klasörüdür.)
 4. Aşağıdaki komut ile önceden linkini aldığımız kodek dosyasını sunucumuza indiriyoruz.
 5. Aşağıdaki komut ile gerekli dosya iznini veriyoruz.
 6. Bu komut ile de dosya ismini düzenliyoruz.
 7. /etc/asterisk/sip.conf dosyasına aşağıdaki parametreleri ekliyoruz.
 8. Ve Asteriski yeniden başlatarak kurulumu bitiriyoruz.
 9. Asterisk CLI ekranına aşağıdaki komutu yazarak kodeğin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz. Eğer G729 karşısında çevrim değerleri varsa başarılı bir şekilde kurulduğu anlamına gelir.

Yorum Yapın

 1. Cok guzel yazilmis detayli bir anlatim. bu arada yeni web siteniz ck iyi olmus. İnsallah burada asterisk ile daha fazla makaleler buluruz.

  Tesekkurker.